Üzemanyag nyomásszabályozó szelep
Üzemanyag nyomásszabályozó szelep – mint azt a neve is mutatja – gondoskodik autónkban az üzemanyagnyomás megfelelő szinten tartásáról, mert ez kell ahhoz, hogy a porlasztók kellő hatékonysággal működjenek. Az üzemanyag nyomásszabályozó szelep tehát az üzemanyag rendszer kulcsfontosságú szereplője. Feladata lényegében, hogy a motorműködés intenzitásától függően folyamatosan fenntartsa a megfelelő nyomást.
Mire kell az üzemanyag nyomásszabályozó szelep?
Alapesetben minden injektoros, benzines autóban van üzemanyag nyomásszabályozó szelep, mert nem mindegy, milyen az üzemanyag nyomása, amikor az injektorhoz, vagyis a porlasztóhoz ér. A motor és az egész üzemanyagrendszer hatékony működése ettől is függ. Ez a nyomásszabályzó általában egy kis gomba alakú fém alkatrész, a túlnyomás pedig, amit tartania kell az üzemanyagrendszerben, általában mintegy 3 bar. Az üzemanyag nyomásszabályozó szelep gondoskodik arról, hogy ez legyen a nyomás a teljes üzemanyagrendszerben, a pumpától egészen a visszatérő ágig.
Az üzemanyag nyomásszabályozó szelep esetében egy acélburkolatban lévő, magas nyomással szemben ellenálló alkatrészről beszélünk, melynek két alkotóeleme a visszacsapó szelep és egy membrán. Utóbbi úgy kapcsolódik a szelephez, hogy egyik fele a szeleprugó erejének áll ellent, míg a másik a nyomócsőben uralkodó üzemanyagnyomásnak. Előbbi pedig arról gondoskodik, hogy az üzemanyag ne folyhasson vissza a fővezetékbe. Ami az elhelyezkedését illeti, a legtöbb – visszakeringető rendszerrel rendelkező – modellben az üzemanyagvezetéken található. Egyes modellekbe, melyekben nem található ilyen rendszer, általában az üzemanyagtankba szerelik a gyártók.
Mikor kell cserélni?
A kérdésre nincs 100%-os válasz, de azért nagy általánosságban kb. 200 000 kilométerenként már számítani lehet a cseréjére. Mi magunk is tehetünk azért, hogy minél tovább bírja az alkatrész. Ehhez csupán arra van szükség, hogy mindig minőségi üzemanyagot tankoljunk, és tartsuk be az üzemanyagszűrő csereintervallumát. Az üzemanyag esetében még az is fontos, hogy mindig az autó kézikönyvében meghatározott típust tegyük bele.
6 ok, ami miatt tönkre mehet a szelep
A legtermészetesebb ok a használatból eredő kopás, ez idővel elkerülhetetlen. Előfordulhat, hogy megnyúlik, megereszkedik a benne lévő rúgó, s túl laza lesz a fészekhez való kapcsolódás. A jelenség következménye végzetes, mivel visszaesik az olajnyomás, s az üzemanyag ilyen nyomás mellett is áramolni fog a visszavezető csőbe. Ergo a fordulatszám emelkedésével párhuzamosan csökken majd a motorteljesítmény. A természetes kopás velejárója még az alkatrész membránjának elhasználódása, szakadása. Ezt eredményezheti még a túlzott terhelés is, esetleg az alapanyag gyenge minősége. A membránszakadás a motor működésében is érzékelhető, instabillá, akár teljesen lehetetlenné is válhat a motorműködés. Gyakori meghibásodási oknak számít még az üzemanyag nyomásszabályozó szelep zárt helyzetben való beszorulása, amit az üzemanyagrendszerben uralkodó túl gyenge vagy épp ellenkezőleg, túl magas nyomás szokott eredményezni. Ha sokáig, hosszú hónapokig nem járatják az autót, az is vezethet ilyen problémákhoz. Mint már említettük, hosszú távon tönkre teheti az alkatrészt a gyenge minőségű üzemanyag használata, s az is, ha elhanyagoljuk az üzemanyagszűrő cseréjét, a tanktisztítást. Ha túl sok szennyeződés rakódik a szelepre, akkor elakadhat, a túl sok víz az üzemanyagban pedig gyorsíthatja az üzemanyag nyomásszabályozó szelep fémalkatrészeinek korrózióját.
Mi jelzi az üzemanyag nyomásszabályozó szelep hibáját?
Ha valami gond van az üzemanyag rendszerrel, például az üzemanyag nyomásszabályozó szelep hibája miatt nem megfelelő a nyomás, annak számos következménye lehet. Ilyen az például, ha a motor nehezen, vagy egyáltalán nem indul, ha látszólag minden tökéletesen működik, viszont túl sokat fogyaszt, vagy éppen az autó szokatlanul lomha, sehogy sem nyújtja a korábban megszokott teljesítményt. A következmények miatt feketévé válhat a kipufogógáz. Ha gyorsítás közben rángatni kezd a kocsi, az is jelezheti az üzemanyag nyomásszabályozó szelep hibáját. Ezeket a kellemetlen tüneteket persze számos különböző hiba is okozhatja, de ne feledjük, hogy korosabb autóknál elég gyakran előfordul az üzemanyag ellátás elszennyeződése, részleges hibája vagy teljes összeomlása. Lehet, hogy cserélni kell az üzemanyag nyomásszabályozó szelepet. Ha ilyesmit tapasztalunk, mindenképp fel kell keresni egy szervizt!