Fojtószelep ház
A levegőbeáramlás szabályozásáért felelős pillangószelep védelmezője a fojtószelep ház. A gázpedál nyomási intenzitásától függően állítja a beáramlást. A fojtószelep ház tehát közvetetten felel a motor hatékony működéséért. Üzemanyag rendszer webáruházunk kínálatában egyéb alkatrészeket is talál!
A fojtószelep ház elhasználódása
Ahogy bevezetőnkben említettük, a fojtószelep ház nagyban hozzájárul a motor optimális üzemeléséhez. Ez, vagyis a benne található, tengelyen forgó pillangószelep szabályozza a motor égésterébe jutó levegőáramot. Funkciójából adódóan jól látható, hogy folyamatosan nagy igénybevétel alatt van. A rajta átáramló levegő, illetve a kipufogóból visszavezetett gáz, ami a befecskendezéshez kell, idővel kikészítik. Azért van szükség a gázok visszavezetésére, hogy javulni tudjon az égés, előmelegítve a levegőt. Mivel a házban folyamatosan vegyül egymással a friss levegő és a kipufogógáz, karbonosodni fog idővel a fojtószelep ház belseje, korom rakódik le rajta.
Meddig bírja egy fojtószelep ház?
Ha rendszeresen kitisztíttatja, akkor akár az autó teljes élettartamáig. Persze ezt nem szabad készpénznek venni. Pozíciójából, feladatából következik, hogy idővel szennyeződik, lerakódások képződnek rajta. Az elhasználódott levegőszűrőn vagy a forgattyúház szellőzőjén át porszemcsék, olajdarabkák kerülhetnek a házba. Ezért fontos a rendszeres tisztíttatás! Nem szabad megvárni, míg már nem lesz képes kellően szorosan zárni, vagy míg elakad.
A fojtószelep ház tisztításához be kell szerezni egy aeroszolos tisztítószert, amivel könnyedén eltávolítható az olaj és egyéb szennyeződések. Ahhoz azonban, hogy a teljes fojtószelep mechanizmust kiszerelje, szüksége lesz egy ismerős segítségére is. Fontos, hogy tisztítás után ne maradjon el a tömítések cseréje sem! Maga a tisztítás tehát nem bonyolult, viszont az érzékelő kalibrálásához már mindenképp szakértelem kell.
Mikor kell ellenőriztetni?
Bizonyos jelekből laikusként is érzékelhetjük, hogy gond lehet a fojtószelep ház körül. Egyértelműsíteni persze nem igen lehet a problémát csupán a jelekből, mivel a legtöbb olyan, amiből más alkatrészek meghibásodására is következtethetünk. Ha alapjáraton, vagy még nem üzemmeleg állapotban leáll a motor, azt okozhatja a hibás fojtószelep ház. Ugyanígy gyanús lehet, ha hirtelen sokkal több üzemanyagot kezd fogyasztani a kocsi, vagy visszaesik a teljesítménye. Ha a motor beindításakor robbanásokat hall, illetve egyenlőtlen az alapjárat vagy az autó gyorsulás a gázpedálra lépéskor, akkor is érdemes lehet megnézetni az alkatrészt. Az automataváltós autók tulajdonosainak intő jel lehet az is, ha rángat a kocsi induláskor.
A fojtószelep ház cseréje
A fojtószelep ház nem csak a vezető szándékai szerint, a gázpedáltól érkező utasításoknak tesz eleget, hanem az alapjáratot is automatikusan szabályozza, azaz hideg motornál és felmelegedett motornál egyaránt gondoskodik a megfelelő levegő-üzemanyag keverékarány létrejöttéről. A fojtószelep ház belsejéből számos érzékelőtől begyűjtött jel alapján a motorvezérléstől kap utasítást. Ezek azonban hibásak lehetnek, és megzavarhatják a motor működését, ha a házban lerakódott idegen anyagok miatt a szelep nem tudja az utasításokat maradéktalanul végrehajtani. Ilyenkor ki kell tisztítani az alkatrészt, de végső esetben, ha ez már nem elégséges, cserélni kell. Ez főleg olyankor következik be, amikor valamilyen mechanikai hatás miatt megsérül a fojtószelep ház, vagy teljesen elhasználódnak a tartóelemei.