Szelepszár szimering készlet
Készlet beszerzésével könnyíthetjük meg a szelepszár szimering cseréjét. Hogy mikor válhat szükségessé, azt nem is olyan egyszerű megállapítani, de hengerfej felújításkor szinte mindig érdemes elvégezni. További autó motor tömítéseket keresse áruházunk kínálatában!
Zord körülmények között dolgozik a szelepszár szimering készlet
A szelepszár szimering készlet feladata, hogy meggátolja a motorolaj átjutását a szelepvezérlő rendszertől a hengerekbe. Funkciójából adódóan meglehetősen zord körülmények között dolgozik. A főtengely hatalmas forgási sebessége miatt óriási terhelés éri a szelepeket. Épp ezért ajánlatos kerülni az állandó, magas fordulatszámon történő vezetést, ezzel is meghosszabbítva a szett élettartamát. Nem könnyítenek a szelepszár szimering készlet dolgán a különböző, agresszív vegyi anyagok sem, amik a kipufogógázban, üzemanyagban és motorolajban találhatóak. Idővel a szett részei elhasználódnak, öregednek, veszítenek rugalmasságukból. A végeredmény a tökéletlen illeszkedés lesz.
Ezt megelőzendő, legalább 100 000 kilométeres futásteljesítményenként javasoljuk a szelepszár szimering készlet állapotának ellenőrzését, szükség esetén pedig cseréjét! Érdemes minőségibb szettet rendelni, a silányabb változatok ugyanis sokkal hamarabb tönkremehetnek. A rossz minőségű vagy nem az autó gyártói előírásainak megfelelő motorolaj választása miatt is hamarabb kophatnak a szett elemei. Ügyeljen a rendszeres, időben történő olajszűrő-, valamint olajcserére!
A szelepszár szimering készlet probléma jelei
A kopott szelepszár szimering készlet nem tudja visszatartani a kenőolajat, ezért az egyszerűen beszivárog a szívócsatornába, s végezetül az üzemanyaggal együtt fog elégni. Hibajelek a gyertya és az egész sűrítőtér, illetve a kipufogóoldal kormosodása, a megnövekvő olajfogyasztás, kicsit csökkenő teljesítmény, extrém esetben kékes-szürkés füst a kipufogócsőből és állandó kopogó, csörömpölő hang. Érdemes tehát a gyújtógyertyák állapotára is ránézni időnként, hogy nem található-e rajtuk szénlerakódás. Az üzemanyag-fogyasztás is megemelkedhet, hiszen az égéstérbe került olaj miatt jön létre az ideális üzemanyag-levegő keverék, így az égés nem tökéletes. Bár a motorteljesítmény csökkenése, instabilitása több alkatrész meghibásodására is utalhat, nem árt ilyenkor a szelepszár szimering készlet ellenőrzése sem. Ha szakértővel, szervizben ellenőrizteti a szett állapotát, ott még pontosabban meg tudják határozni a probléma súlyosságát. Ehhez csupán a kipufogógázban uralkodó CH2 szint mérésére van szükség: ha eltér az optimálistól, az bizony arra utal, hogy motorolaj jutott a kipufogórendszerbe. Vagyis cserére szorul a készlet.
Otthoni körülmények között is cserélhető a szelepszár szimering készlet?
Mivel a szelepszár szimering készlet esetében egy lassan ugyan, de kopó alkatrészről beszélünk, ezért javítása nem lehetséges, kizárólag a csere jelenthet megoldást. Amennyiben nem rendelkezik kellő tapasztalattal, semmiképp se próbálkozzon vele házilag! Kimondottan veszélyes a szakszerűtlen csere, ráadásul bonyolult is, hiszen még a hengerfejet is le kell hozzá szerelni. A szelepek leszereléséhez speciális szerszámokra van szükség, amik nem szerepelnek egy átlagos autós otthoni szerszámkészletében. A nem megfelelő beszereléssel akár a motor teljes meghibásodását is kockáztathatja!
Ha már egyszer cserére kerül a szett, ne spóroljunk a szelepek becsiszolásán sem, ugyanis ehhez is le kell teljesen szerelni a hengerfejet. Amennyiben a csiszolást nem végezzük el a szimmering cseréjével együtt, a későbbiekben sokkal többe kerül, mert miatta újra le kell szereltetni mindent, és a munkadíj mellett megint be kell szerezni a szükséges tömítéseket, a leszorító tőcsavarokat és egyebeket. Nem beszélve a kocsi nélkülözésével járó kellemetlenségről. A szelepszár szimering készlet megrendelésénél a szokásos gondossággal járjunk el, nehogy a szereléskor derüljön ki, hogy nem a megfelelőt szereztük be.