Hajtókar csapágy
A hajtókar csapágy a gépjárművekben az egyik legtöbbet dolgozó motorblokk alkatrész.
A főtengelyhez kapcsolódó hajtókar gondoskodik arról, hogy a dugattyúk fel-le mozgásából forgó mozgás legyen.
Sokáig bírja a hajtókar csapágy
A hajtókar csapágy a motor forgattyústengelyét (főtengely) forgató kapcsolórudaknál található, a gyártók általában súrlódásmentes bevonattal látják el. Szerencsére meglehetősen ritkán kell cserélni, átlagosan 200-300 000 kilométert bír. Persze jelentősen rövidíthetünk az élettartamán, ha nem megfelelően használjuk a gépjárművet. Mit értünk ez alatt? Például a vezetési stílust, a gyakori rövidtávú, illetve alacsony fordulatszámon történő autózást, a hirtelen megindulásokat, extrém gyorsításokat. Ezek mind idő előtt tönkretehetik a csapágyat.
Egy kis odafigyeléssel meg is hosszabbíthatjuk a hajtókar csapágy élettartamát. Rendszeresen ellenőrizni kell a kenőanyag állapotát, fontos, hogy ne legyen tele az alkatrészek kopásából eredő, leváló részecskékkel. Arra is ügyeljen, hogy semmiképp se kerüljön hűtőfolyadék a kenőanyagba! A hajtókar csapágy esetében sem győzzük hangsúlyozni az időszakos szerviz fontosságát, a motorolaj és a szűrők (levegő- és olajszűrő) csereperiódusának betartását. Fontos, hogy cserénél mindig ragaszkodjon a gyártói előírásokhoz, csak olyan márkájú kenőanyagot öntsön a rendszerbe, amit a gyártó is jóváhagy.
Miből tudhatjuk, ha cserélni kell?
Bizonyos intő jelekből elég egyértelműen lehet következtetni a hajtókar csapágy tönkremenetelére. Például, ha csörgést hall a hajtókar vagy a csapágy felől, azonnal ellenőriztesse egy szerelővel az alkatrész állapotát. Nem szabad szemet hunyni a rendellenes zaj felett, hiszen, ha elhanyagoljuk, még nagyobb költségekbe verhetjük magunkat. Aggasztó hang lehet még a már üzemmeleg motor kopogása is. Amennyiben villogni kezd az olajnyomás jelző lámpa, lehet esély a hajtókar csapágy meghibásodására. Szélsőséges esetekben akár teljesen le is állhat a kocsi.
Mire kell figyelni a hajtókar csapágy cseréjénél?
A hajtókar csapágy cseréjekor jellemzően olajszűrőt és motorolajat is szoktak cserélni. Bármilyen nagyobb motorjavítási munkálatról is legyen szó, minden alkalommal cserélni kell a csapágyat is. Mivel szakértelmet és rendkívül precízséget igényel a feladat, ezért erősen ajánlott szakértőre bízni a cserét. Nem árt, ha ellenőrizteti az olajszivattyúhoz tartozó szűrőt is a csere alkalmával, illetve, ha megtisztíttatja az olajteknőt a szennyeződésektől.
A csere tehát nem egyszerű művelet, ha ugyanis felmerül a gyanú, hogy az egyik kar alsó hajtókar csapágya (ezt hívják forgattyúkar vagy hajtókar csapágynak) elromlott, először méréseket kell végezni. Mindenképpen jó szakszervizbe kell vinni az autót, mert a forgattyús mechanizmus a motor lelke, ezt aztán tényleg nem szabad elrontani. A hajtókar csapágy csere egy motorgenerál része is lehet, ilyenkor ugyanis ki szokták cserélni az elkopott, tönkrement alkatrészeket a motorban. Egy motorgenerál nem olcsó mulatság, célszerű egy megbízható szerelővel konzultálni, mielőtt belevágunk akár a hajtókar csapágy cseréjébe. A hajtókarcsapágy-csere fontos feladat a motorfelújítás, motorgenerál során. Kopásuk formája kiváló motordiagnosztika.
Hajtókar csapágy hiba okai
A hajtókar csapágy a kenés hiánya miatt szokott meghibásodni. Ilyenkor megszakad a csapágy és a hajtókar között található vékony olajfilm, ami miatt súrlódni fognak egymással, s végül tönkremennek. Minél intenzívebben terheljük a motort, annál hamarabb mehet tönkre a hajtókar csapágy is, ezért nem biztos, hogy jó ötlet egy motor teljesítményének utólagos felsrófolása.
A súrlódó kopás mellett számolni lehet a hajtókar csapágy átfordulásával is. Ezt jellemzően a túl alacsony olajnyomás szokta előidézni, vagy az elégtelen zsírzás. Szintén átforduláshoz vezet a motor gyakori, túlzott terhelése. Ezt leghamarabb egy kopogó hangból észlelhetjük, ami a főtengely oldaláról hallatszik a motor leállításakor. Ha ezt hallja, azonnal cseréltetni kell a csapágyat!
Az is hajtókar csapágy hiba forrása lehet, ha motortisztító adalékokat szoktak önteni a motorba az olajcserék előtt. Ez ugyanis előbb-utóbb tönkreteszi a sérülékeny hajtókar csapágy készletet. A motortisztító adalékok ugyanis kenést szolgáló puha fémeket oldanak ki a csúszó hajtókar csapágy felületéről.
Lehetőség szerint kerülje a rossz minőségű, nem megbízható forrásból származó motorolajat, s mindig a gyártói előírásoknak megfelelő viszkozitást tettessen autójába. Ha túl vékony az olajréteg, nem fogja bírni a megterhelést, és idővel teljesen megszűnik. A következmény végül a forgattyúcsap és csapágy túlhevülése, esetleges deformálódása, megolvadása lehet.
Amennyiben hűtőfolyadék, netán üzemanyag kerül a motorkenési rendszerbe, csökkeni fog a motorolaj viszkozitása, vagyis nem lesz meg a kellő olajfilm-szilárdság. A túl nagy viszkozitású kenőanyagokat is kerülni kell, ugyanis ezek hidegindításkor még biztosan nem tudják biztosítani a kellő kenést az erőforrás alkatrészeinek.