Lengéscsillapító porvédő
A lengéscsillapító porvédő elengedhetetlen szereppel bír, így, ha tönkremegy, elhasználódik, akkor nagy bajok adódhatnak. Ne lepődjünk meg, ha hamar lengéscsillapító cserére kerülne sor! Vigyázni kell a porvédő állapotára, mert, ha kiszakad, akkor nedvesség, szennyeződések juthatnak a szimering és a szár közé. Olcsó alkatrész, nem éri meg vele spórolni, ha cserélni kell. Egyéb lengéscsillapítók, autórúgó, futómű alkatrészek böngészéséhez kattintson ide.
Lengéscsillapító porvédő kereső webáruház!
A lengéscsillapító porvédő – ahogy neve is elárulja – a lengéscsillapítót védi a különböző szennyeződésektől, portól, nedvességtől, sártól. Épp ezért a lengéscsillapítók cseréjekor a porvédőket is mindig cserélni szokták! A porvédő kiegészítő alkatrészei az ütközőbakok, melyek az alkatrész belső mechanizmusát óvják a leütközéstől. Nem érdemes a porvédő árán spórolni, mert a lengéscsillapító élettartama függ tőle. A jótállás keretében sem veszik vissza a porvédő gumiharang hiányosságai miatt elkopott szárú lengéscsillapítót, arra hivatkozva, hogy nem szakszerűen volt szerelve, hiába új.
Ami a kialakításukat illeti, találkozhatunk olyan szerkezettel, ahol a lengéscsillapító porvédő és az ütköző teljesen különálló elemek, míg más szerkezetekben egységet képeznek. A porvédő felülete általában hullámos, és a lengéscsillapító rúdjára kerül így garantálva annak zártságát.
Elérkezett a lengéscsillapító porvédő csere ideje?
Mivel a homok, a por, a sár erős csiszolóanyagok, így nagyon hamar elkoptathatják az illesztéseket, és már folyik is az olaj a lengéscsillapítóból. Ilyen esetekben egyetlen célravezető megoldás a lengéscsillapító porvédő csere. Figyelem: a lengéscsillapító porvédő nem jár az új lengéscsillapítókhoz, a porvédőt külön kell megvásárolni! Szerencsére szinte minden autósboltban akad lengéscsillapító porvédő eladó. Az ára azonban általában nem magas, így annak a beszerzése nem jelent csak néhány ezer forintos kiadást. Persze az ár is a minőségtől függ.
A porvédő állapotát ajánlott negyed évente megvizsgálni. Szemrevételezéssel megállapítható, hogy esedékes-e a csere, de általánosságban 40 000 megtett kilométer után már szükségessé válhat. Állapotellenőrzéskor fokozottan kell vizsgálni a porvédő felszínét, a csatlakozóelemek állapotát. Bizonyos hangokból egyébként gyanakodhatunk a lengéscsillapító porvédő elhasználódására, sérülésére. Ilyen, ha vezetés közben rendellenes hangok, kopogás, nyikorgás üti meg a fülünket a futómű irányából. Magasabb sebességnél (90 km/h felett) úgy érzi, „dőlni kezd” az autó? Ezért is okolhatjuk akár a hibás porvédőt is. Ha biztosra akar menni, vigye autószervizbe a kocsit, ahol speciális állványon tudják ellenőrizni a szerkezet állapotát.
Mitől megy tönkre a lengéscsillapító porvédő?
Egyértelműen a külső behatások, a hőmérsékletváltozás s a szennyeződések miatt megy tönkre leggyakrabban a porvédő. A por, kosz, nedvesség s a télen használt csúszásgátló vegyszerek lerakódásokat képezhetnek az alkatrész gumi felületén, ami idővel emiatt megrepedezhet, eltöredezhet, szélsőséges esetben el is szakadhat. Amikor elöregedik a gumi, a lengéscsillapító porvédő elveszítheti rugalmasságát, s nem fogja tudni betölteni szerepét. Ne terhelje túl, pakolja tele rendszeresen autóját, mert azzal jelentősen rövidíti az alkatrész élettartamát.
Javítás vagy csere?
A tönkrement porvédő javítása sajnos nem lehetséges, csak a csere jelenthet megoldást. Kellő szakértelem és tapasztalat híján semmiképp se álljon neki házilag a cserének! Ha úgy érzi, ez megvan Önben, akkor először mindig a lengéscsillapító szerelvényének leszerelésével kezdjen. Vegye le a porvédőket és ütközőket is. Ha ezzel megvan, szedje ki a horonyból a porvédőt, s vegye le a fogazott anyáról. Mielőtt beszerelné az újat, mindenképp tisztítsa meg a szerkezetet. A lengéscsillapító porvédő nem egy drága alkatrész, viszont, ha nem foglalkozunk vele, s elhanyagoljuk a cserét, akkor bizony drágább futómű javítási költségekkel is számolhatunk!