Motorháztető teleszkóp
A motorháztető teleszkópnak köze nincs a csillagászati kutatásokra használt távcsövekhez, hacsak az nem, hogy az egymásba csúszó elemei miatt - kis asszociációval - azokat juttathatja az eszünkbe. Egyébként ez a karosszéria alkatrész tartja a felhajtott tetőt.
Motorháztető teleszkóp támasztja autónk motorházának tetejét!
A motorháztető teleszkóp tehát nem kukkolásra, hanem arra szolgál, hogy a felnyitott tető ne essen egy váratlan pillanatban a fejünkre, helyette szépen, lassan csukódjon le, még akkor is, ha véletlenül elengedtük, és a lecsukódást a gravitációra bíztuk.
Motorháztető teleszkóp hiba
A leggyakoribb motorháztető teleszkóp hiba, hogy a moderált lecsukódást szolgáló rugó, ami gyakran egy gázrugó, meghibásodik. Ritkán javítható, ezért a motorháztető teleszkóp hiba megoldása általában a csere. A korai meghibásodást elkerülhetjük, ha megfelelően használjuk az alkatrészt. Mit értünk ez alatt? Például azt, hogy mínusz fokokban lehetőség szerint ne nyissa fel a motorháztetőt addig, míg üzemmeleg hőmérsékletre nem melegedett az erőforrás. Mindig óvatosan, rángatás nélkül nyissa fel a tetőt. Ha ezekre figyel, biztosan jó ideig szolgál majd megfelelően a motorháztető teleszkóp – legyen az akár gázos, akár olajos változat.
A gázrugó nyomásvesztesége tehát a leggyakoribb teleszkóphiba. Ez jellemzően azért alakul ki, mert nem a műszaki előírásoknak megfelelő, például túl hosszú vagy épp rövid teleszkópot szerelnek be a régi helyére. Ha mondjuk balesetet szenved, vagy nagyobb erőbehatás, ütés éri az alkatrészt, akkor el is deformálódhat. Télen találkozhat olyan problémával is, hogy megfagy a motorháztető teleszkóp olaja, s megakad. A végeredmény pedig az lesz, hogy nem tudja majd teljesen lecsukni vagy felnyitni a motorháztetőt.
Mikor kell cserélni?
Noha nem egy létfontosságú alkatrészként tekintenek rá az autósok, mégis ennél is fontos, hogy jó minőségű darabot rendeljen. Hosszabb távon megéri egy kicsit drágább, ám továbbtartó teleszkópra beruházni, mint többször az olcsóbbra. Ha sűrűn szokta vizsgálni a motorteret, netán nehéznek találja a motorháztetőt, érdemes lehet egy nagyobb tartóerővel bíró teleszkópot rendelnie. A gázos motorháztető teleszkóp jellemzően tovább szokta bírni, mivel nagyobb megterhelésnek is ellenáll. Ráadásul zordabb időjárási körülményeket között is jól teljesít.
Amennyiben azt érzékeli, hogy nyitott helyzetben nem tartja meg a teleszkóp a motorháztetőt, netán nyitás közben megakad az alkatrész, nem bírja teljesen felnyitni a tetőt, mindenképp ellenőrizze le, szükség esetén pedig cserélje ki a gázrugót.
A motorháztető teleszkóp pont olyan márka- és típusspecifikus, mint a legtöbb autóalkatrész, csere előtt utána kell nézni a márkához alkalmas teleszkópnak, és erre a legalkalmasabb hely egy autóalkatrész webáruház. Az autóalkatrész webáruház arra is jó, hogy tanulmányozzuk a motorháztető teleszkóp árak közötti különbségeket, és kiválasszuk a legolcsóbb beszerzési forrást. Mert a motorháztető teleszkóp árak nem csak márkák és típusok szerint, de a beszerzés helyétől függően is eltérnek egymástól. Természetes tehát, hogy amikor motorháztető teleszkóp eladó hirdetést látunk, minden esetben gépkocsimárkákba ütközünk, valahogy így: motorháztető teleszkóp Skoda Octavia eladó, vagy motorháztető teleszkóp Opel Astra eladó. Esetleg: motorháztető teleszkóp VW Golf eladó.
A motorháztető teleszkóp cseréje házilag
Mielőtt beszerelné az új teleszkópot, mindenképp bizonyosodjon meg róla, hogy a gépjárművéhez megfelelő darabot rendelt. Ha túl rövid, biztosan nem fogja tudni teljesen felnyitni a tetőt, s nem fog rendesen hozzáférni a motortérben található alkatrészekhez. Érdemes tehát még a csere előtt lemérni a motorháztető teleszkóp fixálási pontjai között lévő távolságot nyitott állapotban. Sokszor csak az egyik teleszkóp szokott tönkremenni, ám a szerelők mindig azt ajánlják, hogy párban cseréljük őket az egyforma terhelés miatt.
A motorháztető teleszkóp otthoni cseréjéhez először is fel kell nyitni a tetőt, majd biztonságosan kitámasztani. Ezután ki kell szerelni a rossz darabot. Ennek ideje és módja az alkatrész kialakításától, a rögzítés típusától függ. Ha ezzel megvan, értelemszerűen szerelje be az új darabot, majd kezelje le a felületet valamilyen korróziógátló anyaggal. Mindig ügyeljen, hogy ugyanabban a helyzetben rakja be az új teleszkópot, mint amiben a régi volt. Például, ha dugattyúval lefelé állt, akkor az új is így álljon.