Belső visszapillantó tükör
A belső visszapillantó tükör egy felbecsülhetetlen eleme járművünknek, mindannak ellenére, hogy egy viszonylag apró alkatrészről beszélünk. Feladata, hogy biztonságosabbá tegye a vezetést, hogy nagyobb látóteret biztosítson a sofőr számára. További karosszéria alkatrész rendeléshez kattintson ide.
Mire is jó a belső visszapillantó tükör?
Visszapillantó tükörből több is funkcionál autónkon, elhelyezkedésük alapján különböztetjük meg őket. A külsők két oldalt, az első ülések mellett találhatók, míg a belső a szélvédőn. A két típus teljesen eltérő egymástól, gyakran eltérő anyagúak és a kialakításuk is más. A belső visszapillantó tükörnek nem feltétlenül kell olyan ellenállónak lennie, mint a külső tükörnek, ami ki van téve az időjárás viszontagságainak.
A belső visszapillantó tükör a közvetlenül mögöttünk közlekedőkre adja a legjobb kilátást, és igen hasznos tud lenni tolatáskor is. Ha éppen nem a hátsó ülésen ülő utas feje van útban, akkor világos és széles kilátást biztosít, és a többsávos autópályán is láthatjuk benne a szomszédos sávokban közlekedőket. Egy szó, mint száz, segíti a sofőr munkáját. A Kovács Autóalkatrész webáruházában megtalálhatja autójához megfelelő visszapillantó tükröt, rendkívül alacsony áron.
De honnan is indult?
A visszapillantó tükör megszületése jóval későbbre tehető, mint maga az autógyártás. Mint ahogy nagyon sok más alkatrészre igaz, ez sem alkotta kezdetben az autó szerves részét. Ha hihetünk a forrásoknak, 1906-ban írtak róla először, előtte már azért voltak próbálkozások, ahogy az anyósülésen lévő utas a kezében tartott egy tükröt. Öt évvel később Elmer Berger autóversenyző járgányára kerültek tükrök, melynek ötletét egy lovaskocsiról mintázták állítólag. 1914-ben már a tükrök nagyobb méretű gyártása is megkezdődött.
Milyen belső visszapillantó tükör fajták léteznek?
Nem is gondolná, hogy mennyi különböző típus létezik belőlük. Megkülönböztethetjük őket például a rögzítés alapján: létezik szélvédőre ragasztott, valamint a szélvédő fölött lévő talphoz csavarozott változat. Nem egyforma a fény-visszaverési technológiájuk sem: vannak színezett verziók, prizmás optikai elemmel rendelkezők, sőt, még folyadékkristályos, esetleg elektrokrómos, automatikusan elsötétedő változatok is.
Bármelyik típusról is legyen szó, alapvetően mindegyiket négy fő elem alkotja: maga a ház, a tartókonzol, a rögzítők és az optikai elem. Utóbbi a tükörházban található, és felszereltségtől függően találhatunk benne hőmérőt, vagy akár tolatókamera képernyőt is. Az elektromos extrákkal ellátott belső visszapillantó tükör vezetékekkel is rendelkezik.
Milyen belső visszapillantó tükör hibák jelentkezhetnek, és hogyan kerülhetők el ezek?
A belső visszapillantó tükör meghibásodása legtöbbször valamilyen mechanikai behatásnak köszönhető. Eltörhet a tükörház s maga az optikai elem is, idővel pedig elkophatnak, meglazulhatnak a rögzítések. Az elhasználódást egyértelműen jelzi, ha már nem olyan jó a belső visszapillantó tükör fényvisszaverő képessége, vagy épp képtelenség megtalálni a tökéletes pozícióját. Még egyértelműbb hibajelek a karcolások, repedések, törésnyomok.
Mivel nincs általánosan meghatározható élettartama, ezért csak a sérülésekor, elhasználódásakor kell cserélni. Nem szabad elhanyagolni a dolgot, hiszen mind a vezető, mind az utasok egészsége, biztonsága múlik rajta. Indulás előtt mindig érdemes csekkolni a belső visszapillantó tükör beállítását, s változtatni rajta, ha nem látszódik teljesen a hátsó ablak.