Fékkopás visszajelző
Fékkopás visszajelző tájékoztatja a leghatékonyabban a gépkocsi vezetőjét arról, hogy az autó fékbetétje elhasználódott, cserére szorul, de arról is, hol tart a fékek kopása. Munkája elengedhetetlen feltétele a biztonságos közlekedésnek. Teljes fék mechanika választékunkat ide kattintva böngészheti át.
A fékkopás visszajelző két típusa ismert: az elektromos és a mechanikus
Az elsőben a fékbetét anyagában olyan dörzsanyag van, amelyhez érve a fékpofa áramkört nyit, vagy zár, és ezzel jelez, míg a mechanikus megoldásnál szegecsekkel rögzítik a fékbetétet a hordozóra és amikor ezt eléri a fékpofa, akkor vibrációs, figyelmeztető hang keletkezik – ez a fékkopás visszajelző. Haszongépjárműveknél a fékkopás visszajelző elektronikus vezérléssel van összekötve, amely a fékektől érkezett jelzésekre támaszkodva összehangolja a fékerőt az egyes fékeknél, hogy azok egyszerre fogjanak. Ennek rendkívül nagy jelentősége van a nagy súlyú járműveknél, ahol a fékek hatásfoka közötti kis különbség is nagy bajt okozhat, egy irányba ránthatja a járművet, vagy teljesen kormányozhatatlanná is teheti. A legtöbb fékkopás visszajelző folyamatos információt nyújt a fékek kopásáról, de az egyszerűek csak akkor jeleznek, ha a kopás olyan mértékű, hogy a betétet már cserélni kell.
Jellemzően a féknyeregbe vagy a betétbe szokás szerelni a visszajelzőket. Az elektronikus fékkopás visszajelző további két altípusra bontható: tüskés és vezetékes. A harmadik legelterjedtebb típus a már említett mechanikus fékkopás visszajelző.
Mik okozhatják a fékkopás visszajelző vesztét?
A fékkopás visszajelző zord körülmények között dolgozik, a különböző környezeti behatások idővel tönkreteszik. Ellenségei a szennyeződések, a nedvesség és a vegyszerek, ezek oxidálhatják az érintkezőket, sérülhet miattuk a fékkopás visszajelző háza. Nem csak a környezeti hatásoknak, mechanikai sérüléseknek is ki van téve elhelyezkedése miatt. Leghamarabb a vezetékek szoktak elszakadni, az idegen tárgyak ütései miatt pedig sérülhet a külső hüvely.
Mi magunk is tehetünk azért, hogy minél tovább bírja az alkatrész: lehetőség szerint kerüljük a rossz minőségű, poros utakat, hogy elkerüljük a túlzott szennyeződést. A földesutakon erősebb vibráció éri a visszajelzőt, ami miatt hamarabb meglazulhatnak a csatlakozók, s végül akár még rövidzárlat is keletkezhet. A mechanikus típus leggyengébb láncszemei a rögzítők, ezeket elég könnyedén el lehet hagyni.
Amennyiben azt tapasztalja, hogy a jó állapotban lévő fékbetétek mellett is jelez a fékkopás visszajelző, vagy épp ellenkezőleg, nem kapcsol be, ha túl kopottak, akkor mindenképp cseréltesse le! Akkor is cserére van szükség, ha lehetetlen leállítani a jelzését.
A fékkopás visszajelző ellenőrzésekor elsőként a vezetékek és a csatlakozások állapotát kell szemrevételezni. Ha nem lát rajtuk sérülést, szennyeződést, rozsdafoltokat, akkor valószínűleg nincs szükség cserére. A szemrevételezés után ajánlott a feszültséget is megvizsgálni az áramkörben.
Fékkopás visszajelző cseréje
A fékrendszer fontos elemei közé tartozik, betétekkel együtt cserélendő, ha meghibásodik. A visszajelzők jelentős mértékben járulnak hozzá a biztonságos és balesetmentes vezetéshez, ezért nagy figyelmet kell fordítani rájuk! A legfontosabb, amit tudni kell, hogy a fékbetétek elkopásával együtt a visszajelzőt is cserélni kell. Ezért valamennyi fékbetét dobozában ott van az új fékkopás visszajelző. Kivétel ez alól az úgy nevezett tüskés rendszerű fékkopás visszajelző. Ennél nincs szükség minden esetben a cserére. Csak akkor kell vele foglalkozni, ha az alkatrész vezetéke, vagy csatlakozója elszakadt, megsérült. Ilyenkor külön alkatrészként kell a vezetéket és a csatlakozót beszerezni.
Az új fékkopás visszajelző berakásakor nagyon ügyelni kell a vezetékek biztos rögzítésére, továbbá a csatlakozók teljes tisztítására. Nem maradhat rajta korrózió nyoma és más szennyeződések! Ha kész a csere, mindig alaphelyzetbe kell állítani a kocsi fedélzeti gépén a visszajelző által kijelzett értékeket – ehhez az autó kézikönyvében talál gyártói leírást.