Keresés terméktípus szerint

              Gázbowden

              GázbowdenGázbowden a gázpedálra kifejtett nyomatékot továbbítja a motorvezérlésnek. Az alkatrész nevének hallatán motorkerékpárra gondolunk, pedig a gépkocsiknál is előforduló alkatrészről van szó. Tekintse meg kapcsolódó bowdenek választékunkat!

              Mit csinál a gázbowden?

              A gázbowden szerepe a motorkerékpár esetében, hogy a kormányon lévő gázmarkolat csavarásával kiadott utasítást eljuttassa a motor vezérléséhez, vagyis „gáz adásakor” a gáz bowden megfeszülése nyomán több üzemanyag kerüljön porlasztásra a motor égésterébe. Ugyanez a helyzet, ha a gázbowden egy gázpedálhoz kapcsolódik az autó esetében. 

              Gázbowden hibák és utánállítás

              A leggyakoribb hiba a megnyúlása. Ilyenkor után kell állítani, beállítani a helyes feszességet. Ez házilag elvégezhető az úgynevezett állítócsavarok segítségével. A gázbowden hiba elhárításakor oda kell figyelni holtjátékának helyes beállítására. Amennyiben a gázmarkolat mérhető holtjátéka kisebb mint 2, vagy nagyobb mint 4 milliméter, elengedhetetlen az utánállítás. Ha úgy látja, már túlságosan megnyúlt, mindenképp cserélje. A gázbowden hiba szélsőséges esete, amikor a bowden elszakad.

              Sokszor vezethet gázbowden meghibásodáshoz, ha valamilyen mechanikai sérülés éri a védőhüvelyét. Ilyenkor ugyanis nedvesség és különböző szennyeződések jutnak a bowdenbe. Az így összegyűlő kosz, valamint a rozsdásodás miatt nem bír szabadon mozogni a gázbowden a házban. Idővel el is akadhat. Télen különösen ki kell szűrni ezt a problémát, mivel ilyenkor fokozott a bejutó víz megfagyásának veszélye.

              A fémekből gyártott gázbowdenek esetében figyelni kell a megfelelő kenés fenntartására, minőségére, ellenkező esetben el fog kopni az alkatrész.  A műanyag változatok esetében ügyeljen rá, hogy ne érjék erős vegyszerek őket.

              Miből észlelhetem, ha gond van vele?

              A gázbowden hibának meglehetősen egyértelmű hibajelenségei vannak, például, ha gyanúsan lassan emelkedik a motorfordulatszám. Ha úgy érzi, hogy a gázpedál felengedése után is még gyorsul a kocsi, azért is lehet ludas egy hibás bowden. Hasonlóan gyanús lehet, ha a gázpedál benyomásakor ellenáll a kocsi, netán rángatni kezd.

              Azt, hogy valóban tönkrement-e a gázbowden, házilag is ellenőrizheti. Ehhez nem kell más tennie, mint kiszerelnie a levegőszűrőt, majd benyomatni valakivel a gázpedált. A teljes benyomáskor nézze meg, teljesen kinyitott-e a fojtószelep. Ha nem, akkor gond lehet a bowdennel. Ha ezzel megvan, következhet a szemrevételezés: vizsgálja meg a védőhüvelyés az acélhuzalok állapotát. 

              Csere, ha elszakadt, vagy teljesen elnyúlt

              Ha az alkatrész elszakadt, akkor a legjobb megoldás a gázbowden cseréje. Erre elég ritkán kerül sor, mert a gázbowdenek akár több százezer kilométert is kibírnak, de persze akár 10 ezer után is megtörténhet, hogy elszakadnak. Cseréje is kezdődhet azzal, hogy felkeressük az autóalkatrész webáruházunkat, és a márkának, típusnak megfelelő kívánt gázbowdent megvásároljuk.

              Ára nem költség, ha időben cseréljük! Itt azért felhívnánk a figyelmet arra, hogy nem mindig jó döntés a legolcsóbb alkatrész beszerelése, és ez alól nem kivétel a gázbowden ár sem. Nagyon sok utángyártott gázbowden van a piacon, de ezek egyikéről-másikáról rémtörténetek forognak közszájon. Így érdemes megtalálni az arany középutat az ár és a minőség között, azzal, hogy néha a drágább, de jobb minőség inkább kifizetődik, mint az ár javára a minőségnek adott engedmény. Az árak és a minőség közötti összefüggés átgondolásához nagy segítséget nyújt az autóalkatrész webáruház mellett telefonos ügyfélszolgálatunk, akik a megfelelő termék kiválasztása mellett az árak vizsgálatában is segítenek.

              Kérjük válassza ki gépjárműve megfelelő gyártmányát!