Pollenszűrő
A pollenszűrő az utastér egészséges levegőszűrője, ha cserélni kell, akkor az alkatreszek.hu autószűrők kínálatában olcsón rendelhet minőségi utastér szűrőt autójához!
„Évente cseréltessen pollenszűrőt, tisztíttasson szellőzőrendszert, fertőtleníttessen elpárologtatót. Ezzel az autó levegőminőség-javító részét jó állapotban tarthatja, és mindent megtett az utastérben utazók tiszta levegőjéért” – áll a Totalcar szakcikkében, ami a pollenszűrőkről szól. De mi is pontosan ez az alkatrész, mire jó és hogyan lehet cserélni, ha valaki nem jár szervizbe?
Aktívszenes pollenszűrő
Rendeljen pollenszűrőt kocsijába, hogy az utastér mindig komfortos és tiszta maradjon. A mai modellek már nem igazán jönnek ki a gyárból pollenszűrő nélkül. Manapság már a szokványos komfortérzethez és egészséghez hozzájárul az utastér szűrő használata. Több fajta verzióban is létezik, a leghatékonyabb mindenképpen az aktívszenes verzió. Ennél egy beépített aktívszén réteg fogja meg, és köti le a polleneket az egyéb szemcsékkel együtt. Míg az egyéb autószűrők leginkább a kocsi optimális működéséhez kellenek, addig a pollenszűrő a sofőr és az utasok kényelmét, egészségét biztosítja. Webáruházunkban gazdag választékból válogathat a legtöbb autótípushoz, legyen szó aktívszenes vagy egyéb típusú pollenszűrőről.
Pollenszűrő vásárlása, cseréje
Vásárláskor itt is érdemes utánanézni, hogy milyen típusú pollenszűrő működik a kocsinkban. Vásárlóink egyik kedvence az Alco, de vannak más, ugyancsak népszerű márkák, mint például a Filtron vagy a Mann szűrők. A Filtron, a Mann, az Alco szűrők teljes választékot kínálnak, és minőségben valamennyi szinte ugyanazt nyújtja. A pollenszűrő rendszeres cseréje nem csak az autó szempontjából fontos, de a sofőréből és az utasokéból is. Legtöbben az időszakos szervizek alkalmával ejtik meg az utastér levegőszűrő cseréjét, de minimum évente egyszer ajánlott. Izzadó, bágyadt utasok, makacsul párásodó ablak jelzi, hogy már nem halogatható a szűrőcsere. Szerencsére a csere nem túl bonyolult művelet, otthon a garázsban is el lehet végezni. Viszont gépkocsinként eltérő módon kell végrehajtani, ezért a szűrőcsere is azzal kezdődik, hogy utánanézünk, hogyan kell csinálni. Nem fordítva, tehát nem jó szokás szerint, hogy először – mit nekünk egy szűrőcsere –, felkiáltással nekiugrunk a dolognak, és amikor nem megy, akkor ütjük be a Google keresőbe a pollenszűrő csere szót.
A klímarendszer szűrője, időszakos cseréjével saját és utasaink egészségét óvjuk
Az utastéri levegőszűrő, vagy pollenszűrő az utastérbe, a gépkocsi utasterébe jutó friss levegőt szűri. Ez azt jelenti, hogy ha csukva vannak az ablakok, de megy a szellőzés, a kintinél valamivel tisztább, szűrt levegőt szívhatunk be a kocsiban, függetlenül attól, hogy megy-e a fűtés. Az utastéri szellőzés ventilációs rendszere messze nem olyan erős, mint amilyen erővel a motor szívja be a levegőt. Ezért az utastéri szűrő pórusai nagyobbak, mint a motor légszűrői. Ettől persze még ugyanúgy eltömődhetnek.
Kellemetlen szag távozik a légkondijából? Netán túlságosan párásodnak a kocsi ablakai? Ilyen esetekben sokszor csupán a pollenszűrő elhasználódása áll a háttérben. A benedvesedett szűrő miatt nedves levegőt fog fújni a ventilátor a kocsiba, a koszos alkatrész pedig átengedi a vírusokat, baktériumokat, mi több, még a kipufogógázokat is. A pollenszűrő után érdemes ózonos klímatisztítást is végeztetni autónkban, ezzel is óvva saját és autónk egészségét.
Most akkor utastéri levegőszűrő vagy pollenszűrő?
A szaknyelvben nem alakult ki egyetértés, hogy pollenszűrőnek csak a klímával felszerelt kocsik szűrőit nevezzük, vagy mindegyiket. Tény, hogy vannak összetett, nagyon hatékony szűrők is, több réteggel: előszűrő, fő szűrő és aktív szenes gázszűrő egyesül bennük. Ezeket a dugóban sokat közlekedőknek, az allergiásoknak, légúti megbetegedésben szenvedőknek különösen ajánljuk. A pollenszűrő nem csak a szálló virágport (polleneket) szűri ki, hanem a levegő minden alakos szennyeződését, jó hatékonysággal, ha nem is száz százalékban. A minőségibb szervizekben mindig ellenőrizni szokták a klímás autók szűrőit a klímarendszer átvizsgálásával egyidejűleg, illetve a sima utastéri levegőszűrőt is mindig cserélik a kötelező szervizek alkalmával.
Milyen típusú szűrők vannak?
• Papír alapú szűrők
Ezek egyszerűbb és a leggyakoribb típusú pollenszűrők. Papírból vagy egyéb rostanyagból készülnek. Hatékonyak a nagyobb részecskék kiszűrésében, de az idő múlásával eldugulhatnak és cserére szorulnak.
• Szén alapú szűrők
Aktív szenet tartalmaznak, amely nem csak a részecskéket, hanem a kellemetlen szagokat és gázokat is képes kiszűrni. Emiatt különösen ajánlottak városi környezetben, ahol a levegőszennyezés magasabb.
• HEPA szűrők
A High Efficiency Particulate Air (HEPA) szűrők a legfinomabb részecskéket is képesek kiszűrni, beleértve a polleneket, poratka ürüléket és egyéb mikroszkopikus allergéneket.
DIY: hogyan cseréljünk otthon?
Ha valaki mindenáron ragaszkodik hozzá, hogy egyedül, otthon cseréljen szűrőt, és nem szervizben kérné meg erre a szakembereket, akkor van néhány aranyszabály, amiket érdemes betartani. A következő lépések segítenek szakszerűen megoldani a műveletet:
• Motor leállítása
Mindig állítsuk le a motort, és vegyük ki a kulcsot a gyújtásból, mielőtt hozzáfognánk a munkához.
• Kesztyűtartó, burkolati elemek eltávolítása
A pollenszűrő elhelyezkedése modelltől függően változhat. Gyakran a kesztyűtartó mögött, az utastérben található, de előfordulhat, hogy a motorháztető alatt helyezkedik el. Megtörténhet, hogy ideiglenesen el kell távolítani a kesztyűtartót, a különböző burkolati elemeket, vagy például az utastér levegőbeömlő rácsait.
• Helymeghatározás
Ha nem ismerjük a szűrő pontos helyét, autónk kézikönyvében megtalálhatjuk a pontos leírást.
• Régi szűrő eltávolítása
Óvatosan húzzuk ki a használt szűrőt, figyeljünk a szűrő irányára és helyzetére, hogy az új alkatrészt ugyanígy be tudjuk helyezni.
• Az új pollenszűrő beszerelése
Győződjünk meg arról, hogyha vannak a szűrőnek nyilai, azok mindenképp az előírt irányba mutassanak. Óvatosan toljuk be az új szűrőt a helyére, ügyeljünk arra, hogy ne gyűrődjön össze vagy sérüljön meg.
• Visszaszerelés és teszt
Helyezzük vissza a burkolati elemeket, ha le kellett szednünk a kesztyűtartót, akkor azt is. Ellenőrizzük, hogy minden csavar és rögzítőelem a helyén van-e, és biztonságosan rögzültek. Indítsuk el a motort, és próbáljuk ki a légkondicionáló vagy a fűtés funkcióit. Ellenőrizzük, hogy a levegőáramlás erősebb és tisztább-e, mint a szűrőcsere előtt.
Mit mond a cseréről a szakma?
Az Autonavigátor autós klímákkal kapcsolatos cikkében arról ír, hogy egy autó hűtésével nemcsak a hűtőközeg miatt akadhat probléma. Pollenszűrőnk eltömődése esetén lehetetlen, hogy a levegőből megfelelő mennyiség jusson be, így az autónk nem is tud megfelelő módon hűlni. A csere a cikk szerint azonban nemcsak azért fontos, hogy átengedje a levegőt, hanem azért is, mert felfogja a baktériumokat. A csere éppen ezért elengedhetetlen: a baktériumokat ugyanis nem eltünteti, hanem megfogja, nem engedi tovább őket. Tehát meg kell tőlük szabadulni évente legalább egyszer.