Keresés terméktípus szerint

              Gyújtáselosztó komplett

              Komplett gyújtáselosztóKomplett gyújtáselosztó vezérli gyakorlatilag a motor működését, mivel ez az alkatrész osztja el a szükséges feszültséget a hengerekben lévő üzemanyag begyújtását megvalósító gyújtógyertyákhoz. Böngésszen kapcsolódó autó gyújtás, izzítás választékunkból!

              A komplett gyújtáselosztó a hagyományos gyújtás központi egysége

              A gyújtáselosztó a benzinmotorok gyújtásrendszerében dolgozik olyan alkatrészek mellett, mint a gyújtáskapcsoló, a gyújtógyertya, a gyújtókondenzátor vagy a -transzformátor – a teljesség igénye nélkül. A gyújtáselosztó a tekercs által létrehozott nagyfeszültséget osztja szét a hengerekhez tartozó gyertyák között. Emellett a szikra létrejöttében is szerepe van, általában vagy egy Hall-szenzor vagy egy mechanikus kapcsoló hatására hozza létre. A komplett alkatrészhez az elosztófedél is hozzá tartozik, innen indulnak a gyújtáskábelek a gyertyákhoz és a tekercshez. Nem mindegy a gyújtási sorrend sem. A komplett gyújtáselosztó részét képezi még a rotorkar is, mely az elosztótengely forgatásáért felel autózás közben. Bizonyos modellekben a mechanikus kapcsoló érintkezői ezen rotor alatt helyezkednek el. A modernebb motorokban már 100%-ban az elektronikus gyújtás látja el a komplett gyújtáselosztó funkcióit.

              Mi miatt mehet tönkre?

              A komplett gyújtáselosztó részeit folyamatosan mechanikai hatások érik, ezért idővel elkophatnak, korrodálódhatnak. Átlagos élettartama kb. 100 000 kilométerre tehető, de ha jobb minőséget választunk, akár még több is lehet. A természetes elhasználódás leghamarabb az elosztófedelet és a rotort szokta érinteni. Extrém esetekben nedvesség vagy olaj is kerülhet az elosztóba. Más alkatrészek meghibásodása is hatással lehet a működésére: ha nem cseréli időben a gyertyákat, vagy tönkremegy a gyújtótekercs, akkor bizony a gyújtáselosztó meghibásodásával is számolni lehet majd. A rotorhoz egy biztonsági retesz is tartozik, idővel ennek is leállhat a működése. 

              Lehetőség szerint ne tankoljon gyenge minőségű üzemanyagot, mert hosszabb távon emiatt is tönkre mehet a komplett gyújtáselosztó. Beszerelésénél ügyeljen rá, hogy a megfelelő sorrendben kösse be a csatlakozókat, ellenkező esetben nem fogja megfelelően ellátni a feladatát. Az érintkezőivel is adódhatnak problémák, például, ha oxidálódnak, vagy teljesen elkopnak. Érintkező nélküli elosztóknál számolni lehet idővel a Hall érzékelő meghibásodásával is.

              Tönkremenetelét számos jelből észlelhetjük, pl. a motor egyenetlen járásából, nehéz indításából vagy épp leállásából. Ugyanígy gyanús lehet még a motorkopogás alapjáraton. Noha az üzemanyag-fogyasztás hirtelen növekedéséből több dologra is következtethetünk, okozhatja a gyújtáselosztó hibája is. Hallható intő jel a kipufogódob durrogása. Amennyiben a gyújtáskábelek ellenállása túllépi az optimális értéket, abból is elosztóhibára következtethetünk. 

              A komplett gyújtáselosztó javítása vagy cseréje

              Bizonyos esetekben javítható a tönkrement komplett gyújtáselosztó, ám mivel meglehetősen érzékenyek az érintkezői, ezért ajánlott autószerelőre bízni a dolgot. Ellenkező esetben, ha megsérülnek, a gyújtás sem fog működni. Amennyiben mechanikai sérülések, repedezések keletkeztek a gyújtáselosztó burkolatán, mindenképp cserélni kell! Mivel a komplett elosztót több alkatrész alkotja, ezért külön-külön is lehet a meghibásodott részeket cserélni, de minden esetben ügyelni kell rá, hogy minden elem megfelelő legyen az adott gyújtásrendszerhez, és mindig ellenőrizni kell a gyújtáselosztó ellenállását!

              Állapotát javasolt minden megtett 30 000 kilométer után ellenőrizni! Cseréjénél nagyon kell ügyelni a csatlakozók optimális sorrendjére, hogy ne menjen tönkre a rossz csatlakoztatás miatt a gyújtásrendszer. A komplett gyújtáselosztó szükségessé váló cseréje esetén is érdemes márkás, vagy legalább nagyon jó minőségű alkatrészt beszereltetni az autónkba. Ilyen kiváló minőségű termékeket előállító cég például a német Bosch, a holland Nipparts vagy a dán Jopex. Minden esetben ügyelni kell arra, hogy az autónknak megfelelő alkatrészt válasszunk. Ehhez – a márka mellett – a gépkocsi típusát és évjáratát is figyelembe kell venni. Mindezek ismeretében akadhatunk rá arra a komplett gyújtáselosztó alkatrészre, amire szükségünk van. 

              Kérjük válassza ki gépjárműve megfelelő gyártmányát!