Féltengely csukló
A féltengely csukló az autó hajtásláncának része. A féltengely a sebességváltótól közvetíti a nyomatékot a hajtott kerekekhez. Első vagy hátsó kerék meghajtástól függően kétféle lehet. Tekintse meg a további autó erőátviteli alkatrészek kínálatát is!
Féltengely csukló működése az autóban
Hátsókerék hajtású, merev hidas autók esetében a féltengely csukló működése jobbára ennyiben ki is merül, vagyis csak ott van, forog és forog. Az ilyen konstrukciók esetében főként a csapágyazás miatt szokott hiba jelentkezni, ám ez egy sima cserével könnyedén megoldható. Ugyanakkor szükség esetén elvégezhető a komplett felújítás is.
A felújítás árak azonban műhelyenként eltérőek lehetnek ezért érdemes körülnézni a javíttatás megkezdése előtt. Más viszont a helyzet, az első kerék meghajtású kocsiknál. Miután az ilyen járműveknél, a kerekek kormányzása miatt már nem elegendő az egyszerű forgótengely. Különleges féltengely csukló szükségeltetik, a különleges alatt pedig egy olyan csuklót értünk, amely a kormánymozgatás miatt jelentkező szögelfordulás esetén is ugyanúgy át tudja vinni a forgó mozgást.
Szerkezeti felépítése
A féltengely csapágy mellett a belső féltengely csukló a hibák leggyakoribb forrása. Négy fő elem alkotja: egy harang, egy kosár, egy csillag, valamint a golyók. Legyen szó akár külső vagy belső féltengely csuklóról, a felépítésük alapvetően nem különbözik. A váltótól nyomaték kerül a csillagba, ami aztán továbbítja azt a golyókon át a harang felé. Utóbbihoz egy bordástengely illeszkedik, ami végül a kerékagyba küldi a nyomatékot. Cseréje akkor szükséges, ha bármilyen jel arra utal, hogy a szerkezet hibásan működik, például a csukló kattog vagy kopog. Amikor a kormányt ütközésig tekerjük az egyik irányba, akkor induláskor is hallhatjuk a jellegzetes kattogó hangot, ami a féltengely csukló kopását jelzi. Ekkor biztosan elengedhetetlen a féltengely csukló szétszedése, amelynek a során maradéktalanul napvilágra kerülnek a csukló hibái. A javítás során a legcélravezetőbb megoldás a csere.
A féltengely csuklóban bemarásokat alakítanak ki a gyártók, így tudják elérni, hogy az alkatrész agyhoz fixált része arra forogjon, amerre a kormányt irányítjuk. Ezzel a konstrukcióval kivitelzhető, hogy ugyanaz legyen a kormányzott, valamint hajtott tengely. A belső és külső féltengely csukló közt alapvetően annyi a különbség, hogy előbbivel kisebb szögelfordulás produkálható, de itt valójában nincs is rá szükség.
Mit kell tudni a belső féltengely csuklóról?
A belső csukló feladata, hogy összeköttetést biztosítson a váltó, valamint a féltengely rudazat között. Magyarán a váltó kihajtó erejét továbbítja a féltengelyhez. Fel és le egyaránt el tud mozdulni, ugyanúgy, ahogy a futómű. Akárcsak a külső csuklót, a belsőt is egy gumiharang óvja, továbbá zsír ennek is a kenőanyaga. Épp ezért a belső csukló hibák leggyakoribb oka a harang sérülése, megrepedése vagy akár szakadása. Ilyenkor megszűnik a kellő kenés, a helyére pedig szennyeződések és nedvesség kerül.
Mit kell tudni a külső féltengely csuklóról?
A külső féltengely csukló értelemszerűen kívül, a kerék felől található. Golyós vagy homonetikus csuklóként is szokás emlegetni. A kerékagyba rögzül, s így teszi lehetővé a kerekek elmozdítását, az autó optimális kormányozhatóságát. Ahogy a nevéből is kivehető, nem fix alkatrész, mozogni, csuklani tud a különböző irányokba. Ezt is egy gumiharang védi a kívülről érkező kosztól és nedvességtől, kenését pedig zsír biztosítja. Ahogy a belső csuklónál, úgy a külsőnél is a gumiharang elhasználódása következtében megy tönkre leghamarabb az alkatrész.
A 10-20 éves autómodellekben még egyetlen belső féltengely csukló akár két külső csuklónak is dolgozhatott. Manapság azonban már a geometriai kivitelezésüknek köszönhetően, hogy a kopóalkatrésznek számító féltengely szinte teljesen ugyanolyan jelenségeket produkál hiba esetén a külső és belső csuklók meghibásodása esetén is. Magyarán az élettartamuk is szinte ugyanakkora, ugyanis a belső csuklónak egyre nagyobb szerep jut a mozgásban. A gyakorlatban egyre rövidebb rudakat szerelnek be a gyártók a féltengelyekhez. A mai modernebb modellek esetében már nem igazán lehet külön-külön cserélni a meghibásodó elemeket, teljes féltengely cserét szoktak inkább végezni.
A féltengely csukló kenést igényel
Ahogy már korábban is említettük, a féltengely csuklóknak kenésre van szükségük, ehhez pedig egy speciális grafitos zsírt alkalmaznak a gyártók. Ez utólag is beszerezhető szinte bármely alkatrész webáruházból. Ezek a kenőanyagok – ahogy nevéből is adódik – grafitot, bizonyos esetekben molibdén-szulfidot tartalmaznak. MoS2 adalékok segítségével nagyon sokáig elláthatja funkcióját. Érdemes tudni, hogy a csukló kenéséhez nem használhatunk EP-2 vagy LZS-2 típusú csapágyzsírokat. Amennyiben készletben rendel féltengely csuklót, úgy minden bizonnyal a zsírt is tartalmazza a szett, nem kell külön vásárolnia.
A féltengely csukló meghibásodásának jelei
A már említett porvédő gumiharang idővel elhasználódik, a gumianyag elöregszik, megrepedezik. Ajánlott időnként ránézni az állapotukra, ugyanis, ha későn észleljük, hogy gond van velük, és elszakadnak, akkor akár a csukló is elromolhat. A lyukadt porvédővel fel tudja szedni a szennyeződéseket, nedvességet, s végül teljesen tönkremegy. Nagyon szélsőséges esetekben akár féltengely csukló töréssel is találkozhatunk, mondjuk egy komolyabb balesetnél.