Szélvédőmosó fúvóka
A szélvédőmosó fúvóka azért dolgozik autónkban, hogy mindig rendelkezésre álljon a kellő mennyiségű ablakmosó folyadék. Porlasztással készíti elő a permetezésre, s a kellő nyomáson juttatja a szélvédőnkre vagy a hátsó ablakra. Fontos, hogy jól működjön, hiszen nélküle korlátozódhatnak a látási viszonyok. Mindemellett az ablaktörlő gumijainak élettartamát is hosszabbítja azzal, hogy optimális mennyiségű folyadékot biztosít. A szélvédőmosó fúvóka mellett egyéb ablaktörlő tartozékok, lapát, ablakmosó rendelése is lehetséges webáruházunkban.
A szélvédőmosó fúvóka működése és funkciója
Alapvetően a kocsik motorháztetőjén kap helyet, bizonyos modelleknél pedig magán az ablaktörlő lapáton. A hátsó ablaknál is találkozhatunk szélvédőmosó fúvókával, amit vagy a rudazatra, vagy a felső kárpitra szerelnek a gyártók. Kis mérete ellenére is elhanyagolhatatlan fontossággal bír. A legjobb hatásfoka a szélvédőmosó fúvókának akkor van, ha pont annyi ablakmosó folyadékot porlaszt az üveg minél nagyobb felületére, amennyit a törlőlapátok továbbítani, letörölni képesek. A túl sok folyadék pazarláshoz vezet. A kevéssel csak maszatolódik a szennyezés az üvegen, ami nem csak a kilátást rontja, de a kis szemcsék, kvarckristályok és a rovarok kemény kitinpáncéljának ide-oda dörzsölésével karcolja is az üveget, és koptatja az ablaktörlő gumiját.
Mit kell tudni a meghibásodásáról?
Funkciójából adódóan különböző szennyeződések kerülhetnek a fúvókába. Az így eldugult szélvédőmosó fúvókát, amely a nyílás beszűkülése miatt nem képes elég vizet juttatni az üvegre, minél hamarabb meg kell tisztítani. Általában elég kifújni, amihez a szájunknál sokkal jobb eszköz egy nagynyomású kompresszor, olyan például, amilyennel a benzinkutaknál a gumikat lehet felfújni. Bizonyos esetekben egy tűvel is kitakaríthatjuk.
Fontos, hogy jó minőségű ablakmosó folyadékot öntsünk a rendszerbe, ellenkező esetben idő előtt meghibásodhat a szélvédőmosó fúvóka. Lehetőség szerint mindig az évszaknak megfelelő mosószert használjunk: nyáron rovaroldósat, télen pedig fagyállósat. Ha ezt betartjuk, elkerülhetjük az ablakmosó mechanizmus alkatrészeinek szétfagyását, így a fúvókáét is. Ne felejtse, hogy csak desztillált vízzel lehet felönteni a szélvédőmosó tartályát! Soha ne öntsön sima vizet a téli ablakmosó folyadék helyett, hisz az garantáltan belefagy a szerkezetbe. Idővel kilazulhatnak a szélvédőmosó fúvóka rögzítései, de ez könnyen orvosolható probléma.
Meghibásodását egyértelmű jelekből észlelhetjük. Például abból, hogy rossz szögben permetezi a folyadékot, vagy alig spriccel a gyenge folyadéknyomás miatt. Otthoni körülmények között is egyszerűen diagnosztizálhatjuk. Ehhez először is nyomás alá kell helyezni az ablakmosót. Amennyiben csak halk zümmögést hall, és láthatóan jól porlasztja a fúvóka a folyadékot, akkor nincs semmi gond. Ám, ha nem fúj, vagy csak alig, mindenképp szemrevételezze az alkatrészt! Amennyiben szennyeződéseket lát a fúvókán, tisztítsa meg.
A szélvédőmosó fúvóka eltömődése vagy deformálódása
A szélvédőmosó fúvóka néha végzetesen be tud dugulni, vagy egyszerűen csak deformálódik a nyílása a gyakori tisztítás miatt. Ebben az esetben már kizárólag a csere segíthet. A szélvédőmosó fúvóka beszerzésénél is ügyeljünk azonban arra, hogy az adott márkának és típusnak megfelelőt vegyünk, aminek azért van nagy jelentősége, mert a fúvókának illeszkednie kell az ablakmosó tartályból kivezető cső átmérőjéhez, és olyannak kell lennie a kialakításának, hogy a gépkocsi karosszériájára felszerelhető legyen. Vannak olyan szélvédőmosó fúvókák is, amelyeket a szélvédőlapátra szerelnek. Ezek megvásárlásánál még körültekintőbben kell eljárni.