Kiegyenlitő tartály
Kiegyenlítő tartály gondoskodik arról, hogy a hűtőrendszerben mindig a megfelelő mennyiségű hűtővíz cirkuláljon. Tágulási tartálynak is hívják, mert a felmelegedett és nagyobb térfogatú folyadéknak is helyet biztosít. Webáruházunk teljes autófűtés, klíma, autó hűtőrendszerek választéka ide kattintva tekinthető meg.
A hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály meghibásodása
A hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály nem tartozik az autó bonyolult alkatrészei közé, de azért – mint bármi más – ugyancsak meghibásodhat. A leggyakoribb az egyszerű eset, hogy valamilyen tartós agresszív vegyi hatás, netán mechanikai behatás következtében kilyukad. A hűtőrendszerben bekövetkező extrém túlmelegedés miatt nyomásnövekedés következi be, ami szétvetheti a kiegyenlítő tartály alkatrészt. A másik leggyakoribb probléma a hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály záró kupakjának a meghibásodása. Mivel a hűtővizet egy szivattyú keringteti, és a rendszerben túlnyomás van, ezért a sapka nem csak lezárja a nyílást a kiegyenlitő tartályon, hanem egyúttal túlnyomás ellen is véd. Vagyis kiengedi a felesleges nyomást a kiegyenlitő tartályból, illetve a rendszerből.
A hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály cseréje
A kiegyenlítő tartály tönkremenetelének azért akadnak figyelmeztető jelei, így még akár időben is elvégezhetjük a cserét. Egyértelmű probléma lehet, ha a hűtőfolyadék kifolyik a tartályból, vagy ha felduzzadnak annak falai, netán vezetés alatt túlfolyik a kiegyenlítő tartály. Olyankor is gyanakodhatunk, amikor csökken a hűtőközeg forráspontja, vagy intenzíven megnő a fogyása. Időnként ajánlott a csatlakozócsövek bilincseire is ránézni, hogy nincsenek-e kilazulva. Feltűnő párásodás esetén is meg kell vizsgálni a kiegyenlítő tartály állapotát.
A hűtőfolyadék kiegyenlitő tartályt, ha kilyukad, vagy egyéb sérülés éri, ki kell cserélni. Ez nem túl bonyolult feladat, csak utána kell nézni a megfelelő alkatrésznek az interneten. Érdemes itt két dolgot megemlíteni: soha ne nyissuk, ne vegyük le a sapkát a kiegyenlítőtartályról, amíg meleg a motor. A rendszerben lévő túlnyomás ugyanis gőzt vághat az arcunkba, vagy a kezünkre. A másik: a kiegyenlítő tartályba csak az oda való folyadékot töltsünk, vagyis hűtővizet, ami fele arányban fagyálló folyadékot, fele arányban vizet tartalmaz.