Stabilizátor szilent
Stabilizátor szilent ahhoz a rúdhoz tartozik, ami többek között az autók kanyarstabilizálásáért felel. Értelemszerűen tehát azért felel, hogy kanyarodás közben ne tapasztaljunk túl nagy billenést, vagyis lejjebb legyen a kocsi tömegközéppontja. Böngésszen kapcsolódó autó felfüggesztés, kormányzás kínálatunkból!
A szilent működése a stabilizátor rendszerben
A stabilizátor szilent feladata, hogy összekösse a rendszer két kapcsolódó elemét úgy, hogy azok el tudjanak mozdulni egymástól. Munkája közben elnyeli a kocsi mozgásából eredő vibrációt és a zajokat. Amikor a gépkocsi halad, a stabilizátor rudak mozognak. Ennek következtében pedig a szilentek is tekerednek, torzulnak. Egy bizonyos idő után a szerkezet elemei kirepedeznek, és elszakadnak, mivel az alapanyaguk többnyire merev gumi vagy poliuretán. Az elszakadt szilent a rudak lógásához vezet, ami bizonytalan úttartást eredményez, a kocsi irányíthatósága romlik. A javítás jobbára maga a stabilizátor szilent csere, s a legtöbb gépkocsinál nem bonyolult művelet, de azért szakembert igényel.
A stabilizátor szilent ára általában néhány ezer forintnál nem több
Így a stabilizátor szilent ár megfizethető, kapható szinte minden autósboltban, és interneten is rendelhető webáruházunkból. 30 000 kilométerenként ajánlott ellenőriztetni az állapotát. Ha csak az egyik oldalon megy tönkre a stabilizátor szilent, akkor is érdemes mindkét oldalon cseréltetni.
A számunkra megfelelő alkatrész kiválasztása azonban nem könnyű feladat. A stabilizátorok átmérőjét ugyanis a legtöbb esetben ellenőrizni kell, ha stabilizátor szilentet rendelünk, mert a különböző motorral, illetve felszereltséggel ellátott típusok eltérő átmérőjű stabilizátorral lehetnek szerelve. A stabilizátort mindig közvetlenül a szilent mellett kell mérni, mert más helyen, esetleg a hajlított részeken más átmérőjű lehet. Így nem megfelelő méretű stabilizátor szilent kerülhet a kosarunkba.
Fontos, hogy ha az alkatrész csikorgását hallja, ne kenőanyaggal próbálja megszüntetni a zajt. Mivel ilyenkor szennyeződések és por gyülemlik fel a felületén, idő előtt fog tönkremenni.
Mi miatt mehet tönkre, és mik ennek a jelei?
A stabilizátor szilent állapotára már csak azért is nagyon kell ügyelni, mert, ha kopottak, rosszak, akkor a rudak is túl korán fognak elhasználódni. Ugyanígy korai kopás következhet be, ha nem rendeltetésszerűen használja őket. Minden egyes ellenőrzésnél tisztítsa meg őket, hogy ne kopjanak olyan gyorsan. Rövidítik az élettartamukat a rossz minőségű magyarországi utak, a szélsőséges hőmérséklet-ingadozás, az autó gyakori túlterhelése. Ezek miatt elveszíthetik rugalmasságukat, megrepedezhetnek. A szilentek flexibilitásának csökkenését a stabilizátor felől hallható csikorgásból észlelheti. A repedésről pedig a kocsi gurulása közben hallható kattanás árulkodhat.
Stabilizátor szilent hibára utalhat még, ha megnő a kormány holtjátéka kanyarodás közben, vagy érezhetően oldalra húz a kocsi.