Hatóanyagok, amik télivé teszik

A tél közeledtével a legfontosabb feladatunk, hogy készítsük fel az autónkat a hideg, zord időben való közlekedésre. Cseréljük le a kerekeket az évszaknak megfelelő abroncsokra. Vizsgáljuk meg az akkumulátort, hogy jó töltöttségi állapotban van-e, bírni fogja-e, hogy a hűvös időben nagyobb teljesítményt fogunk belőle kisajtolni. Ellenőriztessük le a fűtést, ne az első csípős reggelen szembesüljünk vele, hogy nem működik tökéletesen. Valamint cseréljük le a nyári szélvédőmosó folyadékot télire.

Mikor, milyen szélvédőmosót használjunk?

Az évszaknak megfelelő, pl. téli szélvédőmosó kiválasztása nélkülözhetetlen a biztonságos közlekedéshez. Tavasztól őszig, amíg a hőmérséklet éjjel-nappal tíz fok fölött van, akkor a nyári szélvédőmosó az ajánlott. Hogy miért nem elég, ha tiszta vizet öntünk a tartályba? Azért mert a szélvédőmosó folyadékok olyan adalékanyagokat tartalmaznak, amelyek segítenek eltávolítani az ebben az időszakban a szélvédőre kerülő szennyeződéseket. Nem maszatoljuk el a segítségével a port, a sarat, a madárpiszkot az üvegen, valamint a szélvédőre csapódó rovartetemek feloldását és eltávolítását is könnyebbé teszi. Ha azonban az idő fagypont körüli hőmérsékletre csökken, akkor könnyedén megfagyhat. Ezzel pedig nemcsak az a baj, hogy nem jön ki a tartályból, és a koszos szélvédővel közlekedés balesetveszélyes helyzeteket teremthet, hanem az is, hogy a jéggé fagyott folyadék károsíthatja az autó egyes részeit. Megrepedhet a tartály, megsérülhet a fúvóka. Ezért, mire eljön az az őszi nap, amikor előfordulhatnak éjszakai fagyok, addigra cseréljük le a nyári szélvédőmosót télire. A legszembetűnőbb különbség a két termék között, hogy a téli típus, a hozzáadott adalékanyagok miatt, meghatározott fagyálló tulajdonsággal rendelkezik. Ennek nagysága terméktől függően nagyon változó: mínusz öt foktól akár a mínusz hetven fokig is ellenálló lehet a folyadék a hidegben. Magyarországon általában a mínusz tizenkilenc-huszonkét fokos hőmérsékleti értékeken is működő folyadékokat lehet kapni. A mérsékelt teleinken nagyobbra nincs is szükség.

lefagyott szélvédő

 

Téli szélvédőmosó folyadék tulajdonságai

A szélvédőmosó folyadék a hozzáadott glikoloktól (etilénglikol) válik igazán télivé. Ez egy alkoholszármazék, amely állítólag édes ízű, de igencsak mérgező, sűrű folyadék. Ez az adalékanyag teszi ellenállóvá a hidegben a szélvédőmosót. Hatvan százalékos töménységnél mínusz harminchat fokon kezd fagyni, ezt megfelelő mennyiségben adagolják az ablakmosó folyadékhoz a kívánt hőmérsékleti ellenállás eléréséhez. Az illata viszont az alkoholra emlékeztet, ami kellemetlen lehet vezetés közben, ezért különböző parfümökkel illatosítják. A jó minőségű téli szélvédőmosó ezen kívül más, hozzáadott adalékanyagot is tartalmaz. Ezek olyan tisztítószerek, amelyek segítségével könnyebben eltávolíthatók az ebben az időszakban jellemző szennyező anyagok. Bár a folyadék alapvetően színtelen, a könnyebb eladhatóság miatt általában zöldre, kékre vagy pirosra színezik. Azonban, ne az alapján válasszunk, hogy melyik színűre esküszik valaki. Sokkal fontosabbak az egyéb összetevői. A lényeg, hogy a megbízható márkák közül vásároljunk, a silány minőségű téli szélvédőmosó esetleg nem tudja azt a hőmérsékleti tartományt kibírni, mint ami fel van tüntetve rajta. Szerencsére ritkán nagyon hidegek a magyar telek, elvétve találkozunk mínusz tizenöt foknál is zordabbal. Egyes silány minőségű termékek azonban, akár már mínusz öt fokos hidegben, kis menetszélnél is, kásás jeget hagynak a szélvédőn. Ha ezzel találkozunk, gyorsan cseréljük le a téli szélvédőmosót egy prémium kategóriás változatra.