Hab vs. spray – melyik a hatékonyabb?

A tél elmúltával, a tavaszi napsütés első erőteljesebb sugarai végre arra sarkallnak minket, hogy újra bekapcsoljuk az autó klímáját. Az onnan érkező kellemetlen szag miatt azonban gyorsan le is mondunk róla, hogy működtessük a légkondicionálót. A régen használt alkatrészben lerakódó nedves szennyeződés ugyanis tökéletes táptalaj a baktériumoknak és a gombáknak, amelyek ezért az irritáló bűzért felelőssé tehetők. A megoldás a klímatisztítás.

A klímatisztítás

Minden tavasszal, még a kánikula érkezése előtt érdemes átvizsgáltatnunk a klímát. Egyrészt azért, hogy megfelelően fel van-e töltve, másrészt pedig azért, mert könnyedén megtalálhatóak benne számunkra is ártalmas organizmusok. Nem elég, hogy ezek kellemetlen szagokat árasztanak, az ilyen helyeken megtelepedő gombák és baktériumok általában az egészségünkre is károsak. Ezek eltávolítása és a kellemes illatok biztosítása miatt évente klímatisztítást kell végrehajtanunk. Elvihetjük az autót szakemberhez, aki ezt nem kevés pénzért boldogan megcsinálja, vagy megpróbálkozhatunk vele saját magunk is. A klímatisztításhoz be tudunk szerezni speciális szereket akár hab vagy spray formájában is. De melyiket válasszuk? Melyik lehet a jobb megoldás? Bár mindkettő jó lehet, a spray használata valamivel könnyebbnek tűnik. A klímatisztító hab alkalmazásához egy vékony csövet kell a légkondicionáló leeresztő csövéhez juttatni, amihez hozzá kell férnünk. Nem a legbonyolultabb szerelési munka, de annak, aki nem tudja, hogy hol keresse, ez is problémát okozhat. Ráadásul a bejuttatott hab rövid időn belül folyadékká válik, ami a legapróbb illesztési pontatlanságnál kifolyhat olyan helyre, ahol semmi keresnivalója nincs. A klímatisztító spray használata ennél lényegesen egyszerűbb.

nap által megvilágított autóklíma

 

Elvégezhető házilag

A klímatisztító spray alkalmazásához nincs szükség semmilyen szerelésre. Egyszerűen csak indítsuk be az autót, tekerjük a klímát a legmagasabb fokozatba, állítsuk be, hogy keringesse is a levegőt, emeljük alapállásba az ablakokat, majd állítsuk be a padlóra valamelyik ülés elé a tisztító sprayt, nyomjuk meg a kioldógombját, végül csukjuk rá az ajtót kívülről. Előtte nem árt, ha a bőr üléseket letakarjuk egy ponyvával, hogy a légtérbe kerülő szer ne tegyen kárt benne. Figyeljünk, amíg a spray kiürül, nehogy felboruljon, majd ha befejeződött a szer levegőbe fújása, akkor várjunk nagyjából tíz-tizenöt percet, hogy mindenhova eljusson és elvégezhesse a feladatát. Végül alaposan szellőztessük ki az autót és készen is vagyunk. Ugye milyen egyszerű! Akár a klímatisztító habot, akár a sprayt részesítjük előnyben, előfordulhat, hogy a klíma hatékonysága nem áll vissza az eredeti állapotába, de az is, hogy továbbra sem szűnik meg a kellemetlen szag. Ezekben az esetekben mindenképpen keressük fel az szervizünket és kérjünk segítséget. Ha viszont bízunk az autósboltokban könnyedén beszerezhető pár ezer forintos termékekben, akkor melyiket válasszuk a kínált akár negyven-ötven áru közül? Érdemes az ismertebb gyártók portékáit választani. Ezek megbízhatósága lényegesen magasabb, sokkal hatékonyabb tisztítást várhatunk tőle, mint egyes, az interneten árult, akár ellenőrizetlen forrásból származó, de csodákat ígérő termékektől. A legismertebb márkák a következők: bátran választhatjuk a Loctite, vagy a Valeo által piacra dobott készítményeket, de a Liqui Moly vagy az Autoland termékeivel sem tévedhetünk nagyot, míg a legismertebb gyártónak talán a Prevent tekinthető a klímatisztítók piacán.