Keresés terméktípus szerint

              Főtengely szíjtárcsa

              Főtengely szíjtárcsaA főtengely ékszíjtárcsa a meghajtás nyomatékát a motor hajtotta alkatrészekhez továbbítja, például a generátorhoz, a hűtőfolyadék szivattyúhoz, a hidraulikus szervokormányhoz, a légkondicionálóhoz, illetve a rezgések elnyelésére szolgál, amennyiben vannak csillapító alkatrészek a motorban. Teljes autó ékszíj, hosszbordás szíj, vezérműszíj és görgők kínálatunkban egyéb termékeket is megtalál.

              Főtengely szíjtárcsa hibája és rossz beállítása komoly következményekkel jár!

              Ha belegondolunk, elég fontos alkatrész a főtengely szíjtárcsa és elengedhetetlen a megfelelő működése. Ezért állapotvizsgálatát ne mulasszuk el! Ellenőrizzük időnként, hogy tapasztalható-e rajta szemmel látható sérülés, elváltozás. Szennyeződésektől, mint a por és a zsír, tisztítsuk meg. Ajánlott legalább 60 000 kilométerenként megvizsgálni az állapotát. Egy átlagos vagy jobb minőségű főtengely szíjtárcsa átlagosan 90-120 000 kilométert bír ki, ezután már szinte biztosan cserélni kell majd.

              Egyértelmű jelei lehetnek a csere esedékességének, ha repedezettnek, csavarodottnak látjuk a műanyag részt, netán elszakadt valamelyik gumirész, eltört valamelyik fémrész, netán repedések alakultak ki a rögzítőlyukak vagy az agy környékén. Biztosan cserélni kell olyankor is, amikor elszíneződött foltok jelennek meg a külső ház felületén. 

              Ha ezen jelek egyikét sem tapasztalja, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy biztosan jó állapotban van a főtengely szíjtárcsa. Ahhoz, hogy biztosra mehessen az ellenőrzésnél, mindenképp jelölje meg a tárcsát a közepétől a széléig, és indítsa be az autót. Ezután maximális terhelést kell róni a szíjhajtásra a különböző berendezések bekapcsolásával. Végül állítsa le a kocsit, és újra nézzen rá a jelölésekre, hogy jól illeszkednek-e.

              A főtengely szíjtárcsa meghibásodásának okai és jelei

              Az egyik leggyakoribb probléma a főtengely szíjtárcsa esetében a csillapítórétegek meghibásodása, ami több okból kifolyólag is bekövetkezhet. Használatból adódóan idővel „magától” is elöregszik az anyaga, gyenge minőségű gumi alkalmazása esetén szintén idő előtt mehet tönkre az alkatrész. Mivel folyamatosan ingadozik a hőmérséklet a motortérben, és időnként hirtelen megnövekszik az erőforrás forgási sebessége is, ezért teljesen eltűnhet a gumiréteg. Ilyen jellegű hibákra tipikusan az üzemelő motor felől érkező rendellenes zajok szoktak figyelmeztetni, valamint a jól kivehető vibráció. Ha a segédberendezésekhez tartozó szíjak feszességének lazulását tapasztalja, akkor is gond lehet a szíjtárcsával. Szélsőséges esetben akár még az autót sem tudja beindítani.

              Viszonylag gyakori hiba lehet az is, ha csökken a hajtószíj bordamélysége. Ez betudható többek között a természetes kopásnak, esetleg a gyakori túlmelegedésnek. A működésből adódó elhasználódás gyorsulhat az erőforrás intenzív terhelésétől. Ha járó autóban fütyülő, sípoló hangot hall a motor felől, akkor azért bizony lehet, hogy a szíjak okolhatók. A főtengely szíjtárcsa ugyanúgy tönkre mehet valamilyen mechanikai sérülés miatt. Ahogy már említettük is cikkünkben, idővel eldeformálódhat, megrepedezhet az alkatrész valamilyen külső behatás, mondjuk egy baleset következtében. Ezt a jellegű hibát szabad szemmel is megvizsgálhatjuk. Gondot okozhat még, ha tönkre megy a tárcsát a főtengelyhez rögzítő elem, ez főként a helytelen beszerelés miatt szokott megtörténni. Ennek következtében még a segédberendezések meghajtásáért felelős szíjak is deformálódhatnak.

              Hogyan hosszabbítható meg az élettartama?

              A főtengely szíjtárcsa élettartamának meghosszabbításáért legkönnyebben azzal tehet, ha kerüli az olyan szituációkat, amikor intenzíven terhelődik a motor, pl. a forgalmi dugókban. Amennyiben házilag szokta cserélni az alkatrészt, akkor kizárólag új csavarokat és speciális szerszámokat használjon, ezzel is növelve az élettartamot. Hasznos lehet, ha a szíjtárcsa hátuljára molibdént vagy más, ilyen jellegű zsírt ken.

              Főtengely szíjtárcsa beszerelése házilag

              A főtengely szíjtárcsa meghibásodása esetén a javítás nem jöhet szóba, csak a csere. A folyamat egyébként nem bonyolult művelet, házilag is kivitelezhető, ha rendelkezik hozzá speciális szerszámokkal. Biztosan szüksége lesz egy meghajtókarra, egy, a főtengely szíjtárcsa megtartására szolgáló fogantyúra, valamint egy mély aljzatra és lehúzóra. Az első lépés mindig a kocsi megemelése, és az első kerekek leszerelése. Ezután el kell távolítani a motorborítást, a levegőszűrőt és a generátorszíjat is. Szükség lesz a tartószerszámokra a tárcsa megtartásához, majd egy adott méretű csavarkulcsra és feszítővasra a csavar kiszedéséhez. Ezután a lehúzóval szedje ki a szíjtárcsát, és távolítsa el a szennyeződéseket annak rögzítőfészkéről. Az új főtengely szíjtárcsa beszerelése előtt még kenje be az alkatrészeket. Fontos, hogy a csere során mindig ragaszkodjon a kocsi kézikönyvében megadott meghúzási nyomatékhoz a rögzítőcsavar visszarakásakor!

              Kérjük válassza ki gépjárműve megfelelő gyártmányát!