Keresés terméktípus szerint

              Ablaktörlő

              Ablaktörlő lapátAblaktörlő, pontosabban ablaktörlő lapátok szerencsére elég ritkán érnek meg a cserére. De persze azért előfordul, mivel az idő haladtával folyamatosan kopnak, és meg is sérülhetnek. A csere sem jelenthet problémát, hiszen viszonylag olcsó alkatrészekről beszélünk, és maga a csereművelet sem nagy ördöngösség. Szerencsére az sem okozhat nehézséget, hogy egyéb ablaktörlő tartozékok, lapát, ablakmosó kerüljön a kosarába, hiszen kínálatunkból ezeket is könnyedén kiválaszthatja.

              „Az ablaktörlő barát, az ablaktörlő jó, mert segít tisztán látni – az meg fontos” – írta egy régi cikkében Sipos Zoltán, a Totalcar.hu szakújságírója. A szerzőnek természetesen igaza van, de milyen az igazán jó ablaktörlő? Cikkünkben ennek járunk utána. 

               

               

              Autó ablaktörlő lapátok széles kínálata kedvező árakon

              Lapátok autótípus szerinti csoportosításban, hogy Ön biztos az autójához legmegfelelőbb kínálatból válogathasson kedvére széles márkapalettánkról. Első és hátsó ablaktörlő vásárolható külön és szettben (készletben) is, gyártóktól és autótípustól függően.
              Sok esetben fordulhat elő, hogy az autónkon a baloldali és a jobboldali lapát eltérő méretű, ezek vagy szettben (készletben) találhatók meg, vagy külön-külön csomagolva kell megrendelni a termék mellett feltüntetett termékinformációk alapján. Az aszimmetrikus ablaktörlők a komolyabb, drágább autókra jellemzők, főleg akkor, ha erősen hajlított a szélvédő. Akkor sem kell kétségbe esnünk, ha nem tudjuk, mekkora ablaktörlő kell az autónkra, mert még a szervizkönyvet sem találjuk – autótípus alapján ugyanis könnyedén megtalálható a kellő méretet.

              Kínálatunkban szereplő minőségi gyártók

              Mint egyébként minden alkatrész esetében, a lapát vásárlásakor is érdemes a bevált, megbízható márkát vásárolni, még akkor is, ha esetleg más gyártók portékái valamivel olcsóbbak. Ilyen megbízható, többszörösen bizonyított minőséget kínáló márka például a Bosch, az SCT, a Magneti Marelli és a Valeo. Természetesen ők számos különböző méretben, szinte minden autóhoz gyártanak ablaktörlőket. A megvásárolt lapátok felszerelése a karra már egyszerű művelet: a kar végére felhúzható csuklósaru segítségével rögzíthetők. Az ADAC autó ablaktörlőket is tesztelt néhány vezető csúcs és középkategóriás gyártótól vásárolható lapátokkal, figyelembe véve élettartalmukat és teljesítményüket.

              Mi alapján válasszunk lapátot?

              Fontos, hogy olyan terméket válasszunk, ami megbízhatóan tisztítja az üveget, bármilyen időjárási körülménnyel kelljen megküzdenie, és persze hosszú távon is kitart. Vegyünk sorra néhány szempontot, amik megkönnyíthetik a döntésünket!
              • Kompatibilitás
              A legfontosabb, hogy ellenőrizzük, az ablaktörlő kompatibilis-e autónk típusával. A gyártók általában többféle típusra szerelhető terméket kínálnak, de nem biztos, hogy a mi szélvédőnkre is passzol. 
              • Méret
               Az ablaktörlők különböző méretekben kaphatók. Fontos, hogy kocsink szélvédőjéhez megfelelő nagyságú lapátot válasszunk, különben biztosan nem lesz elég hatékony a működése. 
              • Anyag
              A hagyományosnak számító gumi lapátok mellett már szilikon vagy más speciális anyagokból készült ablaktörlők is kaphatók. Ezek tartósabbak és jobban ellenállnak az időjárási viszontagságoknak. A szilikonos megoldás általában drágább, de hosszú távon megtérül az ára, hiszen nem kell olyan gyakran cserélni.
              • Stabilitás
              A piacon egyre több aerodinamikai kialakítású ablaktörlő kapható, amely stabilabban illeszkedik a szélvédőhöz, jobban ellenáll a szélnek. A speciális bevonatnak köszönhetően néhány típus hatékonyabban pergeti le a vizet és jobban is tisztít, mint a régebbi modellek. 
              • Értékelések és vélemények
              Az online értékelésekből, visszajelzésekből és más autósoktól, rutinos sofőröktől származó információk nagyban megkönnyíthetik választásunk. Nem is beszélve a bejáratott, megbízható szervizünkről, szerelőnkről! Különösen fontos szempont itt is az élettartamra és teljesítményre vonatkozó adatok.
               Ár-érték arány
              Bár a legolcsóbb ablaktörlők csábítóak lehetnek, fontos mérlegelni az ár és a minőség közötti egyensúlyt. Egy jó minőségű, kissé drágább ablaktörlő hosszabb távon jobb befektetés lehet, mint egy olcsó, de gyakran cserélendő darab.

              Milyen típusok léteznek?

              Sokféle típust különböztetünk meg: az egyszerűbb kocsikon két egyforma ablaktörlő lapátot láthatunk, a korszerűbb, nagyobb, vagy éppen erősen hajlított, döntött szélvédőjűeken aszimmetrikus lapátokat találunk, de olyan is előfordul, hogy egyetlen ablaktörlő felel a szélvédő tisztaságáért. Az ablaktörlő megnevezés egyébként a teljes szerkezetet magában foglalja, tehát a szárakat, a lapátokat, az átvitelt és az elektromos motort is. Ezek geometriailag tökéletesre tervezett alkatrészek, amiknek funkciója, hogy a kellő erővel szorítsák le a szélvédőre az ablaktörlést végző gumibetétet. Ez azért fontos, hogy ne csak a vizet törölje le hatékonyan, hanem a piszkot, különböző szennyeződéseket is.
              Ami konkrétan a lapátokat illeti, számos autón még a hagyományos fémkeretes kialakítást alkalmazzák, szinte az összes régebbi modellen ilyennel találkozhatunk. Legtöbbször a megszokott U formájú felfogatással rendelkeznek, bizonyos japán típusokhoz kell csak átalakító kitt, amelyeknél két csavar fixálja a lapátot. Egyre gyakoribbá kezd válni azonban az újabb modelleken az úgynevezett flat (vagyis aero) lapátok – ezeknél a megoldásoknál mindig nagyon kell figyelni a felfogatási formára, mert esetükben ez eltér! Nemcsak az U alakú felfogatás jellemző rájuk, találkozhatunk még egyenes karos kialakítással is, ahol kizárólag egy műanyag csukló fixálja a lapátot.

              Milyenek a jó autó ablaktörlő tartozékok? 

              Az ablaktörlő működéséhez szélvédőmosó is kell. De milyen a megfelelő? Hatékonyan távolítja el a szennyeződéseket az üvegfelületekről anélkül, hogy csíkokat hagyna. Képes ellenállni a különböző időjárási körülményeknek: a nyári változat a melegnek és a napsütésnek, a téli pedig a mínuszoknak. Fontos, hogy ne tartalmazzon olyan vegyszereket, amelyek károsíthatják az autó lakkozását vagy a gumitömítéseket. Ideális esetben környezetbarát összetevőkből áll, minimálisra csökkentve a károkozást a természetben. Egyes változatok adalékanyagokat is tartalmaznak, mint például jégoldó vagy vízlepergető összetevők. Ezek tovább javítják a folyadék minőségét.

              Mit javasol a szakma?

              Ahhoz, hogy tudjuk, pontosan mikor érett meg cserére az ablaktörlő, érdemes előzetesen néhány újságcikket, releváns szakmai véleményt is elolvasnunk. Természetesen a jól bejáratott szervizünk véleményénél nincs hitelesebb forrás, de érdemes előzetesen tájékozódnunk minden hasonló esetben. Az Autónavigátor.hu szakcikkében például arról ír, hogy mindenképp javasolt az esősebb időszak végén az elöregedett ablaktörlők cseréje. Ha porosnak látjuk szélvédőnket, csak és kizárólag nedvesen, minél több vizet spriccelve tisztítsuk meg. Ha hosszabb ideig állt poros helyen a kocsink, akkor próbáljuk megkímélni a lapátokat: inkább hajtsunk el a legközelebbi benzinkútig, vagy autómosóig, és használjuk az ottani felszerelést. Ha mégis muszáj használni a lapátokat, akkor próbáljuk rázással eltávolítani a por nagy részét, utána pedig bőven használjunk a szélvédőmosó folyadékunkból.  

              Kérjük válassza ki gépjárműve megfelelő gyártmányát!